Разширените вени са доста често срещано заболяване, особено сред жените, при които работата на вените на долните крайници е нарушена. Това се дължи на факта, че страдат венозните клапани - това са вид затвор, който регулира обратния отток на кръвта от краката. Обикновено клапаните трябва да бъдат затворени и отворени в зависимост от потока на кръвта.
С разширени вени те почти не се затварят, поради които се развива застой на кръв във вените на долните крайници. Естествено, голямо количество натрупана кръв във вените води до разтягане на стените им, намаляване на еластичността и понякога дори увреждане. Съответно, с прогресирането на процеса, върху кожата възникват характерни прояви.
В началото това са само съдови мрежи, звезди, след това се появяват туберкули от синя и пурпурна прежда, краката стават подути, кожата започва да се отлепва, постоянни болки в долните крайници се притесняват. Ето защо е много важно да се разпознае болестта на началния етап и да започне лечението навреме.
Причините за развитието на болестта
Варикозата може да се развие под въздействието на много фактори отвън. Разбира се, всичко зависи от начина на живот на човек. Съществуват обаче редица предразполагащи рискови фактори, които увеличават вероятността от разширени вени.
Такива фактори са наследствена предразположение, нарушен хормонален баланс, заболяване на нервната система, неактивен начин на живот, физическо претоварване, плоски крака, носене на обувки с висока колекция.
Наследствено предразположение. За съжаление, ако близките роднини са страдали от това заболяване, тогава има вероятност тя да ви бъде предадена, така че често това се дължи на наследствената слабост на съединителната тъкан или дефект във вените. В този случай е необходимо да се запомнят предотвратяването на разширени вени.
Хормонален дисбаланс. Постоянните колебания в нивото на хормоните са най -присъщи на жените и следователно, според статистиката, те са по -податливи на разширени вени. Подобни колебания се наблюдават през целия менструален цикъл, по време на бременност и по време на менопаузата. Използването на хормонални лекарства (например контрацептиви) също влияе. Женските хормони значително влияят на еластичността на стените на кръвоносните съдове.
Болести на нервната система, чести напрежения, депресивни състояния. Известно е, че именно нервната система регулира венозния тон. Следователно, всички патологии, свързани с него, могат да повлияят на състоянието на вените;
Възпалителни процеси в таза. Те често притесняват женския под. Поради тях нивото на хормоните може да бъде значително нарушено.
Заседнал начин на живот. Поради дългосрочното седене на компютъра, например, вените на краката се изтръгват, изтичането на кръв се нарушава от тях. Поради стагнацията на кръвта, съдовите стени се простират и изтъняват. Към днешна дата дори се отличават „компютърни разширени вени“, така че често се намира.
Физическо претоварване. Прекомерната физическа активност също не засяга нищо добро върху съдовете. Тежкото повдигане, постоянното ходене увеличават товара на краката и съответно на вените.
Плоски крака. По един начин, това е деформация на стъпалото, а също така носи определен ефект върху съдовете на долните крайници.
Конституция. Отворените хора и особено с висок растеж са много предразположени към разширени вени в бъдеще.
Носейки високи токчета, отново е опасно за жените, тъй като при ходене на високи и не особено удобни токчета, натоварването на долните крайници се засилва изключително много.
Клинични прояви на разширени вени
Симптомите на заболяването се появяват постепенно, но те напредват постоянно, особено при липса на правилно лечение. Всичко започва с появата на малки съдови мрежи и звезди на краката, така наречените телангиектазии. Те не причиняват много дискомфорт, но вече с тези прояви е необходимо да се потърсят консултация на лекар.
В бъдеще подуването по краката, които се появяват след продължително ходене и най -често вечер започват да се притесняват. До сутринта те преминават сами. Това е първият сигнал, че функцията на дълбоките вени, които връщат кръв към сърцето, е нарушена.
С течение на времето пациентите започват да се оплакват от конвулсии в краката, изтръпването им, по -специално през нощта и сутринта. Ако лечението не е започнало на тези етапи, тогава на кожата ще се появят венозни възли, вените ще бъдат видими, синкави или дори по -близо до пурпурния цвят, те ще бъдат болезнени при палпация. Кожата на долните крайници ще започне постепенно да се променя. Ще стане гъста на пипане, сухо, ще започне да се отлепва и потъмня. При ходене тежките мускули ще бъдат нарушени.
На местата на появата на венозни възли ще се усети тежък сърбеж. Може да се появят и неволни контракции на мускулите на прасеца през нощта.
Диагноза и усложнения на разширени вени

Диагнозата на заболяването е необходима възможно най -рано. Но всичко зависи от пациента да отиде в болницата.
При диагностицирането те се основават на оплаквания, външни прояви на краката, начина на живот на пациента, лошите му навици, физиката, наличието на разширени вени при родители, братя, сестри.
За да се потвърди диагнозата, се предписват допълнителни методи за инструментално изследване.
Такива методи са:
- Ултразвуково изследване на вените (ултразвук) - Известно е още като доплерография на вените на долните крайници. Тя ви позволява да оценявате структурата на вените, тяхната способност за кръстосана държава, скоростта и посоката на кръвния поток, наличието на тромботични образувания, разширяването на кръвоносните съдове, наличието на всякакви тумори.
- Контраст на венография или флебография - тя се осъществява чрез въвеждане на контрастна материя в съдовете. Разпределението му показва проходимостта на вените, състоянието на стените, наличието на обемни образувания в съдови пропуски.
Ултразвукът се счита за по -за предпочитане, тъй като това е неинвазивен метод на изследване.
При липса на адекватно лечение, разширените вени могат да се превърнат в редица усложнения.
Те включват:
- тромбофлебит - възпаление на разширените и деформирани вени;
- кървене поради разкъсване на изтънени съдови стени;
- Промяната в реологичните свойства на кръвта, което води до образуването на кръвни съсиреци, това от своя страна може да доведе до белодробна артерия тромбоемболия, инфаркт на миокарда и инсулт;
- Прекомерна пигментация на кожата.
Трофилни язви-те могат да се появят от най-малката рана или увреждане на кожата поради постоянно нарушен отток на кръв. В резултат на това язви не лекуват много дълго време, те болят ужасно и миришат неприятно.
Всичко това значително влошава качеството на живот на пациентите и дори може да ги направи инвалиди.
Основни методи за лечение на разширени вени

За съжаление, разширените вени са хронично заболяване и няма методи, които да го излекуват напълно. Въпреки това, медицината открива средства, за да предотврати прогресията на заболяването.
Treatment directly depends on the stage of varicose veins. If these are only initial manifestations, then you can do without surgical interventions, that is, only conservative methods.
Лекарства -Това включва лекарствен тонус (веноника), анти -обхващащи лекарства за предотвратяване на кръвни съсиреци, нестероидални противовъзпалителни лекарства (болкоуспокояващи), ангиопротектори, както и всякакви видове кремове, мехлеми и гелове за кожата на краката.
Compression methods - they provide for the use of compression stockings, imposing dressings from elastic bandages to maintain tone.
A pneumatic massage is a special massage that is carried out using a pneumatic massager. Това е много ефективно, тъй като подобрява кръвообращението, храненето на тъканите и засилва тона на кръвоносните съдове.
Sclerotherapy is already an extreme method. It is carried out without operating manipulations. За склерозата, тоест субсидиране на съда, в него се инжектира специално вещество, което спира притока на кръв в съда, в резултат на което се атрофира с течение на времето, не функционира и изчезва. However, several sclerotherapy sessions may be required to achieve the desired effect.
Итраваскуларната лазерна коагулация вече е инвазивен метод на лечение. At the same time, with the help of a laser, surgeons coagulate damaged veins under local anesthesia.
Пиечките са леко остарял метод, но все пак ефективни. Той принадлежи към народна медицина. Когато нанасяте пиявици, ухапете кожата и при смучене се отделя в кръвното вещество, наречено Girudin. Разрежда кръвта и не позволява кръвни съсиреци.
Диета - В диетата на пациенти, страдащи от разширени вени, трябва да има голям брой зеленчуци и плодове под каквато и да е форма, морски дарове, бобови растения, ядки, сортове с ниско съдържание на мазнини от месо и млечни продукти.
Сред нетрадиционните методи за лечение, компресира от ябълков оцет, сапун и картофи, сода лосиони и бани и използването на тинктура от женшен се дава предпочитание.
Основите на профилактиката на варикозата

Много хора се чудят дали е възможно най -накрая да се излекуват разширени вени? Отговорът не е. Въпреки това могат да се наблюдават някои превантивни мерки, за да се предотврати появата на заболяването.
По -специално, това е активен начин на живот, да се отърве от излишни килограми, постоянна гимнастика за долните крайници, използването на компресионно бельо.
Ако заболяването вече се е появило, тогава използването на хормонални контрацептиви трябва да се избягва (те съдържат женски хормони, които могат да влошат хода на заболяването).
Освен това трябва да се избягва:
- Използването на всякакви обувки в токчета, тъй като това увеличава товара на краката.
- Увеличаване на телесното тегло и още повече, затлъстяването.
- Присъствието в диетата на мазнини, остри, пържени, пушени и солени.
- Тежко повдигане.
- Дълго лежи в гореща баня.
- Посещение на вана и сауна.
- Злоупотреба с алкохол, пушене.
- Самоумение без консултация с лекар.
В допълнение, тези, които трябва да са в седнала или изправена позиция за дълго време, трябва да вземат предвид това:
- По време на дълъг престой по краката няма да навреди да се изкачите до чорапите и да се спуснете в петите, да се преместите в стъпалото и енергично да преместите пръстите си, за да разпръснете натрупаната кръв;
- С продължителна работа в офиса пред компютъра, можете периодично да поставяте краката си на масата, така че кръвта да тече по -добре от краката;
- Можете да закупите специална стойка за нож, на която ще бъде много удобно да направите гимнастика;
- Много е полезно периодично да се повдига и спускате пръстите, това тонизира мускулите на прасеца и активира притока на кръв във вените.
Не забравяйте да ставате на всеки час, разходка за няколко минути и направете малка такса.